aktualizováno 18. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Leden 2008

Novoroční projev prezidenta

Letošní novoroční projev byl médii hodnocen jako opatrný, zřejmě vzhledem k nastávající prezidentské volbě. Téměř polovinu projevu současný prezident věnoval „magickým" letopočtům, končícím na číslo osm. Ve druhé části mimo jiné prohlásil, že žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili.

První miminko

Janička Kodadová z Českého Krumlova se stala prvním miminkem roku 2008. Narodila se 1. ledna 2008 ve 20.08 hodin. Doma na ni čeká dvouletý bratříček Honzík.

Tříkrálová sbírka

I letos se konala na Českokrumlovsku tříkrálová charitativní sbírka, a to v období od 6. do 17. ledna. V Českém Krumlově vydalo sedm kasiček 27 626 korun.

Katalog levného ubytování

Centrum pro pomoc dětem a mládeži vydalo Katalog levného ubytování v Jihočeském kraji pro rok 2008. Přehled by měl dopomoci k tomu, aby jednotlivci či organizace mohli využít region při plánování turistických a poznávacích návštěv našeho kraje. Na projektu se také podílelo Sdružení dětí a mládeže, přesněji jeho pracoviště, Informační centrum pro mládež.  

Katalog levného ubytování v Jihočeském kraji (*.pdf)

Kamerový systém

Městský kamerový systém se rozrůstá - ke třem kamerám přibyla čtvrtá, konkrétně na sídlišti Mír. Funguje také propojení všech čtyř aktivních kamer na Policii České republiky. Státní policie má k dispozici přístup k datům a záznamům kamer, takže případné důkazní materiály si mezi sebou obě složky nemusí předávat fyzicky.

Kamerový systém v Českém Krumlově

SUPŠ

Devadesát zájemců o studium na SUPŠ svaté Anežky České se zúčastnilo 14. ledna 2008 talentových zkoušek. Do šesti oborů bude přijato šedesát studentů. Největší zájem byl o obory výstavnictví, malbu a fotografii. Malý zájem byl o studium oboru keramiky, mimo jiné nejspíš i proto, že profesní uplatnění s sebou přináší i nemalou investici do keramické pece a zařízení dílny.  

Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České

Nová poradna pro poruchy výživy

V Nemocnici Český Krumlov byla zprovozněna nová poradna pro poruchy výživy. Její služby mohou využívat jak pacienti nemocnice, tak lidé zvenčí, kteří mají problémy se stravováním. Novou poradnu najdou zájemci v budově D, v prostorách chirurgické ambulance. Ordinační doba je každé úterý a čtvrtek od 13 do 14 hodin.

Sanace skály

V úterý 22. ledna 2008 skončila další etapa sanací českokrumlovských skal. Tentokrát se jednalo o skálu nad Rybářskou ulicí, z níž se už v létě minulého roku uvolnilo několik větších balvanů. Projekt je velice nákladný a je třeba ho řešit na etapy. Skála náležející ke Státnímu hradu a zámku Český Krumlov je navíc státním majetkem, tudíž je problematické hradit její sanaci ze státního rozpočtu, aniž by nebyl finančně ohrožen provoz dalších dvanácti hradů a zámků v Jihočeském kraji.
Samotné město Český Krumlov má za sebou tři etapy sanace Havraní skály. Nyní musí být dořešen stav skalního masívu Pod Kamenem a skály Svatý duch ve směru na Nové Spolí.

Aktualita ze dne 23. 1. 2008

Zápis do prvních tříd

Nejvíce prvňáčků bude mít od září Základní škola Za Nádražím. K zápisu tam přišlo 70 dětí, což je zhruba stejně jako vloni. Na Základní školu Plešivec přišlo k zápisu 60 budoucích prvňáčků, na Základní školu T. G. Masaryka bylo zapsáno pouze 29 dětí. Nejméně adeptů dorazilo na Základní školu Linecká - 14. Počty zapsaných budoucích prvňáčků kopírují do jisté míry složení obyvatelstva v příslušných obvodech. Základní škola Linecká je v samém centru města, které se postupně vylidňuje a moc mladých rodin tam nebydlí.

VZS ČČK

Ve dnech 19. a 20. ledna se v německém Freyungu konala plavecká čtyřiadvacetihodinovka. Přestože družstvo vodní záchranné služby Českého červeného kříže z Českého Krumlova mělo jenom devět členů, zvítězilo, přestože týmy soupeřů měly i dvacet členů. Vítězům se vyplatila taktika střídání plavců po dvaceti minutách.

Vodní záchranná služba ČČK Český Krumlov

Židovský hřbitov

V neděli 27. ledna se už potřetí otevřely brány židovského hřbitova v Českém Krumlově. Stalo se tak v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který se koná v den osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim v roce 1945.

Badminton

Velký úspěch zaznamenal Lukáš Zevl na Mezinárodním mistrovství Polska juniorů. Z Varšavy si přivezl bronz za třetí místo ve dvouhře. Úspěchem bylo i páté místo Zevla s Dominem ve čtyřhře.

Badminton v Českém Krumlově

Letité proměny Českokrumlovska

Do projektu Výuka Šumavou se spolu s dalšími jedenácti školami zapojilo i Gymnázium Český Krumlov. Studenti chodí po Českokrumlovsku, hledají místa podle historických snímků a fotografují jejich současný stav. Porovnáváním si uvědomují, že toho mnoho o své krajině nevědí, a zjišťují, co všechno se změnilo. V následující fázi pak hledají v archivech a knihách a seznamují se s historií fotografovaného místa nebo objektu. Výsledky práce je možné zhlédnout v budově školy nebo na internetových stránkách.

Čínský festival v Českém Krumlově

Stylizovaným a tanečním průvodem zahájilo divadlo Continuo z Malovic 30. ledna 2008 Čínský festival v Českém Krumlově. Festivalu, jehož další program se odehrál v Městském divadle, se zúčastnilo sto dvacet umělců v hlavním programu a šedesát umělců v programu doprovodném. Festival probíhá v pěti městech Čech a Moravy - Českém Krumlově, Olomouci, Nymburku, Praze a Hradci Králové. Koná se v období, kdy v Číně vrcholí tradiční vítání Nového roku.

Automobilové veterány v Českém Krumlově

Na parkovišti Pod poštou se 31. ledna 2008 začaly sjíždět veteránské automobily startující v osmém ročníku dálkové soutěže Winter Trial 2008. Historické skvosty vyrazily 27. ledna 2008 z Prahy, pokračovaly přes Slovensko a zastavily se i na jihu Čech.

Počasí

První lednový týden bylo vcelku příjemné počasí. Noční teploty sice klesaly až k mínus 11° C, denní se občas blížily i k nule. Někdy vysvitlo sluníčku, a tak byly suché i silnice a chodníky. Na Tři krále došlo k významné změně. Časně z rána začalo padat mrznoucí mrholení, a přestože tentokrát předpověď vyšla a náledí se tak dalo celkem snadno předvídat, neprojel například ještě v devět hodin dopoledne žádný posypový vůz Plešiveckým náměstím a Důlní ulicí. V dalším týdnu se naštěstí mírně oteplilo, takž se už nejednalo o zledovatělé ulice a silnice, nicméně bylo třeba stále chodit i jezdit velmi opatrně, protože v některých částech obce se dál nesypalo. V polovině ledna se dále oteplilo, nad nulou byly i noční teploty, přes den (např. 19. 1. 2008 bylo 6 - 10 stupňů nad nulou) dokonce pršelo. Podobný ráz počasí trval do konce měsíce. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov