aktualizováno 4. 12. 2006

Město žaluje ministerstvo kultury kvůli mostu přes Polečnici

Překážkou účinných protipovodňových opatření na říčce Polečnice, která při povodních likviduje majetek občanů a blízká sportoviště, je kamenný most u vjezdu ke sportovní hale, jenž byl v dubnu prohlášen kulturní památkou. Přitom je hlavní příčinou katastrofálních dopadů povodní na infrastrukturu města, protože má nedostatečný průtočný profil a při povodni funguje jako hráz zachytávající plovoucí předměty a výrazně zvyšující hladinu proudící vody.

Ministerstvo tvrdí, že věc při prohlašování za kulturní památku posuzuje pouze z hlediska památkové péče a posuzování z jiných hledisek mu nepřísluší. V případě, že mostek na toku zůstane, stupeň povodňové ochrany se výrazně sníží. Proto město podalo rozklad na ministerstvo kultury proti jeho dubnovému vyhlášení kulturní památkou. Ministr ho ale zamítl. Představitelé města svůj nesouhlas zopakovali při návštěvě ministra v Českém Krumlově a obhlídce mostku.

Most má totiž novodobou mostovku s živičným povrchem, na každé straně jiné novodobé zábradlí, vyčuhují z něj roury a trubky, takže se jedná spíše o nezdařený kompilát než památkový objekt. Město proto podalo na rozhodnutí ministra o zamítnutí rozkladu žalobu. Rozhodne-li soud ve prospěch Českého Krumlova, bude možné most odstranit a majetek ohrožovaný vodou účinně chránit.

Město žaluje ministerstvo kultury kvůli mostu přes Polečnici

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: