aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Květen 2010

Kouzelný Krumlov 2010Kouzelný Krumlov

I letos se Český Krumlov změnil na Kouzelný a jeho náměstí na náměstí Lásky. V zahradách pivovaru Eggenberg bylo připraveno dětské odpoledne s řadou činností. ZUŠ představila některé ze svých oborů, vystoupily mažoretky z DDM a taneční soubor Komunitního centra Romů. Novinku připravil Fotoateliér Seidel, jehož pracovník zhotovil zájemcům před plátnem s motivem českokrumlovského zámeckého parku originální fotografií s portrétem ve stylu dávných fotografií z dob našich babiček. Při zdobení máje účinkoval Folklórní soubor Růže. Následoval koncert skupin a kapel, během kterého vzplála veliká vatra. V devět večer dorazil do pivovarských zahrad lampionový průvod. Sobotní odpoledne zpříjemnila na náměstí Lásky kapela Black Bottom. Řada lidí využila odpoledne k prohlídce otevřených galerií a muzeí.

Katalog s programem akce Kouzelný Krumlov zde.

Fotogalerie akce zde.


Den vítězství

Pietní akt u příležitosti Dne vítězství se uskutečnil v pátek 7. května v 10 hodin na náměstí Svornosti. Pod vedením sbormistryně Šárky Kodýmové vystoupil na náměstí pěvecký sbor českokrumlovského gymnázia Vaganti. Večer se v Zámecké jízdárně uskutečnil slavnostní koncert Jihočeské komorní filharmonie.

Aktualita z 7. května 2010 - Den vítězství v Českém Krumlově


Vystoupení dechového orchestru Crescendo - Overlinkel

Dechový orchestr Crescendo - Overlinkel s dlouholetou tradicí (založený v roce 1926 v Holandsku) vystoupil v rámci svého turné po jižních Čechách i v Českém Krumlově. Příznivci dechové hudby se mohli v sobotu 15. května zaposlouchat do dechových pochodů, filmových melodií nebo do hitů populární hudby.


Perchta hostila komorní sbor Dimus

O víkendu 15. května hostil Městský pěvecký sbor Perchta komorní sbor Dimus z finských Helsinek. Společný koncert se uskutečnil v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné v areálu kláštera Tramín.


Rallye Český Krumlov

38. ročník legendární Rallye Český Krumlov odstartoval v pátek 21. května. První rychlostní zkoušku jezdci odjeli v Českých Budějovicích, tradiční start v českokrumlovské Jelení zahradě nechyběl ani letos. Zhruba stovka závodních aut projela českokrumlovským regionem na trase v délce 502 km a v katastru 25 obcí. Přes startovní rampu přejelo dvanáct domácích posádek, do cíle jich dojelo jen devět. Zlatou medaili v kategorii historických automobilů získali Miroslav Janota s Pavlem Stráským.


Pečovatelský dům na Vyšehradě

Den otevřených dveří se konal ve dnech 25. - 28. května v českokrumlovském pečovatelském domě na Vyšehradě. Při zahájení akce se uskutečnila vernisáž fotografií, kterou zorganizovala ředitelka Ivana Ambrusová ve spolupráci s Milenou Drboutovou.


Projekt Revitalizace areálu klášterů Český KrumlovAreál kláštěrů v Českém Krumlově

Po roce váhání a dohadů odsouhlasilo 27. května zastupitelstvo poslední verzi smlouvy, která umožní získat dotačních 325 miliónů korun. Jde o historicky nejvyšší dotaci v dějinách Českého Krumlova. Smlouva bude podepsána 2. června a hned se začne s plněním projektů a plánů. Fáze realizace rekonstrukcí, úprav a restaurátorských prací bude trvat čtyři roky. Bude opravena chátrající část obou městských klášterních komplexů (klášterů klarisek a minoritů), kostel, konvent bekyň a zahrady patřící Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Nové prostory by mělo získat Městské divadlo, SUPŠ svaté Anežky České nebo projekty Historická umění a řemesla a Centrum barokní kultury.


Parlamentní volby

Ve dnech 28. a 29. května proběhly volby do Poslanecké sněmovny. Výsledky: vítězství ČSSD se předpokládalo, ale 22 % bylo překvapivě málo. Na druhém místě byla ODS se ztrátou necelých dvou procent. Na dalších místech se objevily nově vzniklé strany - TOP 09 a Věci veřejné. Do parlamentu se nedostala KDU- ČSL a Zelení. V okrese Český Krumlov zvítězila ODS o 0,04 % nad ČSSD, v Jihočeském kraji zvítězila ODS rovněž. Voliči využili možnost tzv. kroužkování, díky čemuž se do parlamentu nedostali ti, co byli na předních místech kandidátek. Naopak, dostali se i ti, co byli na místech tzv. nevolitelných.


Počasí

Začátkem měsíce se výrazně ochladilo a začalo vydatně pršet. Pršelo skoro celý další týden, teprve o víkendu se mírně oteplilo. Následovaly tři trochu teplejší dny, kdy se dokonce ukázalo i sluníčko. V dalších dnech opět pršelo, a to dost vydatně, začaly stoupat hladiny řek. Nejvíce napršelo ze čtvrtka 13. 5. na pátek 14. 5. Následující víkend byl sice deštivý, ale rozvodnění v Českém Krumlově na rozdíl od řady míst v regionu (a hlavně na Moravě) nehrozilo. Druhá polovina května byla velice deštivá, na severní Moravě deště způsobily rozsáhlé záplavy. Pršelo i o předposledním květnovém víkendu, místy byla bouřka a silný vítr. Poslední květnový týden byl sice poměrně teplý, ale stále deštivý. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov