aktualizováno 7. 11. 2012

Kronika města Český Krumlov

Březen 2011

Eucharistie

Ve farním kostele sv. Víta v Českém Krumlově se konala v sobotu 5. března eucharistická slavnost za jáhna Vojtěcha Vágaie staršího, prvního římskokatolického romského duchovního v České republice, který zemřel ve věku 53 let. Po skončení eucharistické slavnosti odešli českokrumlovští farníci v průvodu z kostela sv. Víta na místní hřbitov a tělo jáhna Vojtěcha Vágaie staršího tam bylo uloženo do rodinného hrobu.

Soubor Českokrumlovská scéna postoupil do Děčína

Divadelní klub Českokrumlovská scéna získal o víkendu doporučení k postupu na národní přehlídku do Děčína. Za provedení komediální inscenace Popel a pálenka obdrželi čestnou cenu. Čestnou cenu získal i režisér Jaroslav Kubeš a Jiří Pokorný za roli Vigga Barkmana. Herecké ceny dostaly Jaroslava Dominová za ztvárnění vdovy Věry Melmgrenové a Lenka Šlajferčíková za roli pomocnice Kirsti Lindholmové. Úspěch slavil i dramaturg českokrumlovského divadla Jaromír Hruška za režii hry The Best Of! v provedení Šumavského ochotnického spolku Prachatice.

Aktualita z 7. března - Ocenění pro Divadelní klub Českokrumlovská scéna

Masopust  v Českém Krumlově 2011Krumlovský masopust

První březnovou sobotu byl v Pivovarských zahradách zahájen krumlovský masopust. V ohromném stanu bylo připraveno mnoho dobrot (zabijačkové pochoutky i sladké pečivo) a spousta pití. Pro děti byly lákadlem všelijaké atrakce. V úterý 7. března vyvrcholil krumlovský masopust průvodem masek. Kult bohů a bohyň ve starověkém Egyptě – to byl leitmotiv letošního pátého ročníku masopustní koledy. Masky byly výsledkem práce žáků a učitelů ZUŠ v Českém Krumlově, SUPŠ sv. Anežky České, místních výtvarníků i běžných občanů.


Nezaměstnanost

V únoru se růst nezaměstnanosti zastavil, a to na 11,8 % (což představuje 4402 uchazečů o práci), ale stále špatně na tom jsou hlavně profese závislé na letní sezóně. Největší počet nezaměstnaných tvoří zedníci (327), prodavači (234), kuchaři a pomocní kuchaři (193).

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Přináší velké množství cenných údajů, které nelze jiným způsobem efektivně zjistit. Rozhodným okamžikem byla půlnoc z 25. na 26. března 2011. Problémy, které se vyskytly při sčítání lidu, se nevyhnuly ani jižním Čechám, ani Českému Krumlovu. I tady má přijít komisař, ale často pouze vhodí do schránky lístek s oznámením, že občané nebyli zastiženi doma.

Zemětřesení a tsunami

11. března 2011 bylo Japonsko postiženo zemětřesením, které dosáhlo síly 8,9 stupně Richterovy stupnice a trvalo víc než dvě minuty. Horší než zemětřesení byla následná vlna tsunami, která dosáhla výše deseti metrů. Vlny zasáhly prakticky celé východní pobřeží ostrova Honšú a strhávaly všechno, co jim stálo v cestě. Velmi vážná situace nastala v atomových elektrárnách, kde selhal chladicí systém.

Filmová přehlídka Jeden svět

Mezinárodní přehlídka dokumentů o lidských právech přišla i do Českého Krumlova. Díky snaze studentů místního gymnázia a pracovníků Centra pro pomoc dětem a mládeži byla přehlídka zahájena ve středu 16. března. Festival nabídl především příběhy o bezpráví. První film Vodka factory byl promítán v klubu Bouda, druhý Proti proudu - barmští političtí vězni v Městském divadle. Festival měl i doprovodný program, který běžel od pondělí v Boudě, kde dokumenty sledovaly školy.

Zdravotní klauni

Herečky českobudějovického Sudia dell´arte Sylva Malinková a Stanislava Kočvarová se ve čtvrtek 17. března představily pacientům dětského oddělení českokrumlovské nemocnice jako zdravotní klauni – doktorka Gusta Hustá a zdravotní sestra Laděna Sladěná. I když už rok a půl zpříjemňují dětem pobyt v nemocnici, do českokrumlovské zavítaly poprvé. Jejich vystoupení nadchlo nejen děti, ale i dospělé.

Ekonomie dobra a zla

V neděli 20. března se v Prokyšově sále českokrumlovské Prelatury uskutečnila akce, při které si mohli zájemci zalistovat společně s ekonomem Tomášem Sedláčkem jeho knihou s výmluvným názvem Ekonomie dobra a zla. Povídání autora nejen o knize, ale i o ekonomii bylo velmi zajímavé.

Vivaldi v Českém Krumlově

Muzikolog, cembalista a kapelník souboru Hof-Musici Ondřej Macek vypátral další operu Antonia Vivaldiho. Ta se jmenuje L´Unione della Pace a di Marte (Spojení míru s Martem) a byla provedena pouze jednou, v Benátkách v roce 1727, na počest narození dcer (dvojčat) francouzského krále Ludvíka XV.
V novodobé světové premiéře zazní Vivaldiho Serenata v rámci Festivalu barokních umění v květnu v Praze a 3. října v zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově.

Českokrumlovští záchranáři úspěšní na mezinárodních závodech

Družstvo Vodní záchranné služby místní skupiny Český Krumlov startovalo ve dnech 4. – 6. března v Brně na mezinárodních závodech Grand Prix Moravie. Celkové vítězství v ženské kategorii získala českokrumlovská Natálie Berounská, Aleš Berounský se v kategorii muži Česko umístil na místě druhém.

Zámek Český Krumlov se připravuje na novou sezónu

Přípravy na zahájení sezóny vrcholí. Letošní novinkou Státního hradu a zámku je Hradní muzeum. Jeho návštěvnost je hlavně o víkendech velmi dobrá. Vstupné je tu 100 korun, na první prohlídkové trase bude vstupné zvýšeno o 20 korun na 150. Za jednu sezónu navštíví Státní hrad a zámek Český Krumlov až 300 tisíc lidí.
Stav letohrádku Bellarie v zámecké zahradě se po zimě opět zhoršil, a tak je nutné s tím něco dělat. Současný finanční stav umožňuje jen běžnou údržbu, s rekonstrukcí se počítá za dva až tři roky.

Katalog služeb Státního hradu a zámku Český Krumlov zde.

Počasí

Noční teplota se začátkem března dostala až na mínus 10 °C, ve dne už bylo o něco tepleji. Teprve první březnový víkend vysvitlo sluníčko a 5. 3. 2011 ukázal odpoledne teploměr plus 5 °C. Noci byly i nadále velmi chladné (až mínus 10 °C), přes den bylo tepleji. Ze začátku týdne se denní teploty pohybovaly kolem 0 °C, od středy se držely mírně nad nulou. V druhé polovině prázdninového týdne bylo kolem nuly v noci a ve dne kolem 5 °C. Víkend byl velmi příjemný, odpoledne bylo 14 °C. Stejný ráz počasí trval i v dalším týdnu.  Následující sobota byla chladnější, ale neděle už byla opět příjemná. Další týden začalo nejen jaro astronomické. V noci sice občas klesla teplota i k mínus 5 °C, ale přes den bylo jasno, svítilo sluníčko a teploměr ukazoval na příjemných 15 – 16 °C.  Poslední březnový týden už bylo opravdové jaro, alespoň co se týkalo denních teplot.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov