aktualizováno 23. 10. 2020

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu představuje projekty, které postupují do hlasování

aktualizováno 23. 10. 2020

Jednadvacet nápadů od obyvatel, které obdržela krumlovská radnice v rámci čtvrtého ročníku participativního rozpočtu, postupuje do finálového výběru. O vítězných projektech, které se budou realizovat příští rok, rozhodnou Krumlováci v listopadovém hlasování.

Do čtvrtého ročníku participativního rozpočtu, ve kterém předkládají sami obyvatelé své nápady, čím vylepšit okolí svých domovů, přišlo čtyřicet pět námětů. Z návrhů následně odborná komise vybrala 21 projektů, které splňují podmínky participativního rozpočtu a postupují tak do hlasování, ve kterém obyvatelé Krumlova rozhodnou, jaké projekty se v příštím roce zrealizují.

„Letošní ročník překvapil množstvím různorodých námětů od sousedských slavností, po umístění pamětních kamenů až po vybudování parkourového hřiště. V předchozích letech převládaly zejména návrhy na rozšíření, nebo vylepšení dětských hřišť," uvádí starosta Dalibor Carda.

Čtvrtý ročník s sebou nese řadu změn, určený milion korun se už nerozděluje do jednotlivých městských částí, ale platí pro město jako celek. Obyvatelé tak mohli v rámci celého území města navrhnout větší a dražší projekty než v předchozích letech. Stejně tak se změní i hlasování, Krumlováci budou moci hlasovat o všech předložených projektech, tedy nejen o těch, které se nachází v části města, kde mají trvalý pobyt. Další změnou oproti předchozím ročníkům je možnost hlasovat až pro tři libovolné návrhy.

Pro vítězné projekty tedy bude pravděpodobně potřebné větší množství hlasů a město tak očekává zvýšení aktivity navrhovatelů a zapojení většího množství občanů. Realizovány budou projekty dle pořadí z hlasování až do vyčerpání množství prostředků co nejvíce se blížícímu přidělenému milionu korun, šanci uspět tedy mají projekty velké, střední i ty nejmenší.

Přehled postupujících projektů je k dispozici zde.

Tři, dva, jedna, předkladatelé do toho!

Aktuálně přichází prostor i pro samotné předkladatele. Je v jejich zájmu, aby motivovali sousedy k hlasování pro jejich konkrétní projekt. „Jednou věcí je projekt navrhnout, ale předkladatelé také musí zvládnout nadchnout i své sousedy, aby pro něj hlasovali," vysvětluje jeden z principů participativního rozpočtu starosta. Město samozřejmě projekty propaguje a podporuje navrhovatele, ale podstatná část je v rukou právě samotných předkladatelů.

Elektronické hlasování bude spuštěno 1. listopadu a potrvá do 15. listopadu 2020 na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz.

Co s nepostupujícími projekty?

Ne všechny neúspěšné projekty jsou odsouzeny k zániku. Přestože některé návrhy nesplňovaly podmínky participativního rozpočtu, např. doba jejich realizovatelnosti je delší než jeden rok, či náklady přesahují milion korun, město s nimi i tak do budoucnosti počítá v rámci dalších investičních aktivit. Jedná se tak např. o návrhy na rekonstrukci kašny v Široké ulici nebo zbudování druhé lávky přes Polečnici v Jelení zahradě.
Podrobnější informace k participativnímu rozpočtu jsou k dispozici na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov