aktualizováno 8. 4. 2020

Technika pro online vysílání zastupitelstva poslouží k přenosu velikonočních bohoslužeb

aktualizováno 8. 4. 2020

Technické zázemí, které běžně využívá město Český Krumlov pro online přenosy z jednání zastupitelstva, se na několik dní přesune do kostela sv. Víta, odkud vypomůže farnosti vysílat velikonoční bohoslužby.

Na počátku bylo slovo. Respektive slovo dalo slovo a je z toho prospěšná věc, která pomůže českokrumlovské farnosti se zprostředkováním bohoslužeb nadcházejících nejvýznamnějších křesťanských svátků.

„Vzhledem k tomu, že disponujeme technikou, která je v současné chvíli nevyužitá, tak nás napadlo spojit síly a vypomoci farnosti. Spojili jsme se s firmou MediaWork, která pro město zajišťuje online přenosy ze zastupitelstva a domluvili se na této neobvyklé spolupráci a výpomoci," vysvětluje tajemník městského úřadu Radim Rouče. Městský úřad propůjčil farnosti ozvučení, firma MediaWork dodala kamery a zapojilo se i městské divadlo, jež poskytlo mikrofony.

Kvůli nouzovému stavu, který je v ČR vyhlášen, se nemohou konat veřejné bohoslužby. Českokrumlovská farnost proto nedávno zprovoznila vlastní YouTube kanál, kde denně od 17.00 hodin vysílá živý přenos ze zimní kaple.
Velikonoční bohoslužby se ale budou konat tradičně v chrámu sv. Víta. Na Zelený čtvrtek a na Velký pátek od 18.00 hodin, na Bílou sobotu začíná bohoslužba po setmění ve 20.00 hodin a na Boží hod velikonoční - slavnost Zmrtvýchvstání Páně v neděli v 9.30 hodin.

„Dle předpisů jsme počet sloužících bohoslužbu zredukovali na tři osoby, na kněze a dva přisluhující. V běžných podmínkách probíhají velikonoční bohoslužby velice slavnostně, s velkým chrámovým sborem za doprovodu varhan a s dalšími obřady. Za současné situace jsme však museli přistoupit ke zjednodušení a zkrácení bohoslužeb. To podstatné v nich ale zůstane," uvádí českokrumlovský prelát Václav Pícha a dodává: „Jsem rád, že můžeme veřejnosti sdělení předávat v přímém přenosu, protože věřící jsou s námi spojeni duchovně, modlitbou, i když tady nebudou sedět."

Velikonoční bohoslužby budou vysílány nejen na YouTube, ale navíc díky spolupráci s firmou MediaWork také prostřednictvím Českokrumlovské televize, a to ze záznamu a v neděli 12. dubna živým přenosem.

„Bohoslužbu budeme snímat třemi rozmístěnými kamerami, největším oříškem bude ozvučení varhan, ale je to výzva, kterou jsme rádi přijali. Jsme jednou z mála firem, která může přenos zajistit, neváhali jsme a rádi se zapojili a pomohli," říká Radek Novotný ze společnosti MediaWork.

Firmy MediaWork i Českokrumlovská televize pracují na zprostředkování bohoslužeb bez nároku na honorář. Za tuto službu jim město Český Krumlov i Římskokatolická farnost - prelatura Český Krumlov mnohokrát děkuje.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov