aktualizováno 23. 1. 2009

Český Krumlov hostí 100 mladých vědců z celého světa

23. ledna 2009

Přes sto vědců hostí v těchto dnech město Český Krumlov. Přijeli na workshop molekulární evoluční biologie a na přednáškách se dozvídají například o genetické struktuře ryb v jezerech východní Afriky nebo o nových druzích cvrčků na Havajských ostrovech. Lektorskou část absolvuje 89 studentů doktorandských a postgraduálních programů univerzit z 32 států světa v Městském divadle Český Krumlov, praktická cvičení v sálech bývalé prelatury v Horní ulici, kde funguje provizorní počítačová laboratoř.

Workshop, který se poprvé odehrál v roce 1988 na území USA, uspořádali jeho organizátoři nyní v Evropě vůbec poprvé, přičemž si vybrali právě Český Krumlov. Podle Michaela Cummingse z University of Maryland zvolili toto město z několika důvodů: považují ho za cenově výhodné, idylické, klidné, ekonomicky stabilní a zaujalo je centrum, které si zachovalo svou historickou podobu. „Český Krumlov leží v srdci Evropy, je dobře dopravně dostupný, nabízí kvalitní služby a Česko kladně hodnotí Transparency International, která sestavuje žebříček korupce," vypočítal Michael Cummings.

Vedení města si zájmu světových vědců cení. Jak uvedla místostarostka Jitka Zikmundová, potvrdilo se, že Český Krumlov je pro určitý typ návštěvníků zajímavý i v lednu. „Mohou město využít ke studiu a svému bádání. Ukázalo se, že pro tento typ klientely tady zázemí máme, jak divadlo, tak prelatura splňují požadovaná kritéria," doplnila Jitka Zikmundová.

Nejvíc vědců dorazilo ze Švédska, Spojeného království a Německa, z univerzity ve švédské Uppsale, německého Institutu Maxe Plancka, londýnského Natural History Museum, z českých škol mají zastoupení Univerzita Karlova i Jihočeská univerzita. Molekulární evoluci studují účastníci workshopu na lemurech z Madagaskaru, hmyzu z Havaje nebo různých virových onemocněních. Například Axel Meyer z Německa přednáší o genetické struktuře ryb z jezer ve východní Africe, Mary Kuhner z USA se zabývá teorií populační genetiky a příklady představuje na žábách, rybách, velrybách a lidech. „Americká profesorka Kerry Shaw zkoumá původ nových druhů cvrčků na Havajských ostrovech a roli, kterou mezi jednotlivými druhy hraje jejich zvukové dorozumívání," zmínil Michael Cummings. (vk)

 Abecední seznam 32 zemí, odkud účastníci workshopu přijeli

Albánie, Austrálie, Belgie, Brazílie, Česko, Čína, Dánsko, Finsko, Francie, Guatemala, Indie, Izrael, Itálie, Kanada, Kolumbie, Mexiko, Německo, Nizozemí, Panama, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, USA.

Fotografie z kongresu

Vědci - kongres, foto: Dan Kintzl
Vědci - kongres, foto: Dan Kintzl
Vědci - kongres, foto: Dan Kintzl
Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: