aktualizováno 30. 10. 2020

Město upravuje poplatky z pobytu a ze vstupného, největší změny budou platné až od roku 2022

aktualizováno 30. 10. 2020

Zastupitelstvo města Český Krumlov schválilo 29. října novou vyhlášku o místních poplatcích, která oproti současnému stavu mění poplatky z pobytu a ze vstupného. Nově bude od roku 2021 poplatek z pobytu 30 Kč za osobu, další rok 50 Kč. Zvýšení tohoto poplatku ze současného maxima 21 korun na 50 korun umožnila novela zákona účinná od příštího roku. Od roku 2022 pak také vyhláška zavádí povinnost odvádět poplatek ze vstupného pro širší okruh kulturních, prodejních a reklamních akcí s jednotnou sazbou 10 %.

Zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, umožňuje obcím a městům vybírat na svém území několik druhů poplatků. V souladu s ním má město Český Krumlov aktuálně platnou vyhláškou č. 4/2019 upravena pravidla a postupy pro výběr poplatku ze psů, z pobytu, za užívání veřejného prostranství, ze vstupného a za povolení vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí města. Nově schválená vyhláška č. 3/2020 nyní upravuje dva z těchto poplatků, tedy poplatek z pobytu a poplatek ze vstupného, ostatní zůstávají beze změny.

„Návrh na úpravu poplatků ze vstupného a z pobytu vychází z interní analýzy rozpočtové situace města a jejího vývoje. Jejím cílem bylo nalezení opatření směřujících ke zvýšení přebytku běžného rozpočtu a tím k tvorbě nových zdrojů financování městských investic," vysvětluje místostarosta Josef Hermann a dodává: „Do finanční situace města ovšem doposud nevídaným způsobem zasáhla koronavirová krize a město se jen v tomto roce bude muset vypořádat s výpadkem příjmů v řádech desítek milionů korun."

Pokles příjmů města v roce 2020 byl na základě údajů Ministerstva financí odhadnut přibližně na 48 milionů korun a s postupujícím časem se ukázal jako reálný. V současné době je již také zřejmé, že ekonomický pokles bude problémem i příštích let, nejen letošního roku. Město tak stojí před zásadní otázkou, jak dál se svým rozvojem a s financováním připravovaných investic jako zimní stadion, všesportovní hala nebo rekonstrukce hřbitova. První reakcí na výpadek příjmů rozpočtu byly úspory na provozních výdajích města a přijetí dlouhodobého úvěru na realizaci plánovaných investic, dalším krokem byla pak úvaha nad navýšením vlastních daňových příjmů.

„Z možných opatření jsme se po dlouhých diskuzích rozhodli využít postupné navýšení poplatku z pobytu, a to ze současných 21 Kč na 30 Kč od roku 2021 a na 50 Kč od roku 2022, a dále rozšíření okruhu akcí pro platbu poplatku ze vstupného u kulturních, prodejních a reklamních akcí s jednotou sazbou 10 % také od roku 2022. Naopak daň z nemovitosti nebo poplatek za odpady pro občany nyní nezvyšujeme," popisuje místostarosta s tím, že město si je dobře vědomo současné obtížné situace a snahou bylo, aby náklady chystaných opatření nesli spíše návštěvníci města a co nejméně občané.

Co konkrétního to tedy pro ubytovatele a pořadatele kulturních, prodejních a reklamních akcí znamená?

Hotely, penziony a jiní ubytovatelé budou od příštího roku odvádět poplatek z pobytu za dospělou osobu a noc 30 Kč, od dalšího roku pak 50 Kč. Děti do 18 let zůstávají osvobozeny.

Pro kulturní, prodejní a reklamní akce se příští rok nic nemění, od roku 2022 pak budou poplatek ze vstupného odvádět například některé koncerty vážné a populární hudby, plesy nebo divadelní představení na Otáčivém hledišti. Osvobozena zůstanou třeba filmová představení v kině Luna, nadační, spolkové nebo maturitní plesy, akce pro děti, mládež, seniory a osoby s postižením nebo také stálá muzea a galerie i státní zámek, stejně tak jako město Český Krumlov a jím spolupořádané akce, což se týká zejména městských slavností. Zcela novou věcí je pak osvobození pro akce se vstupným do 150 Kč, poplatek tedy nebudou odvádět třeba malé hudební koncerty místních kapel v krumlovských restauracích a hospodách.

Kolik prostředků do rozpočtu města přinesou chystané změny?

Pokud následující roky budou běžné a neovlivněné mimořádnými událostmi jako tento rok, pak v roce 2021 očekává město příjem z pobytového poplatku až 11 milionů. V roce 2022 by pak mohly příjmy do rozpočtu dosáhnout okolo 19 milionů korun z pobytu a více než šest milionů ze vstupného. Jen z těchto dvou poplatků by tedy město mohlo v roce 2022 inkasovat až 25 milionů korun. Pro porovnání, příjem z obou poplatků v roce 2019 byl necelých osm milionů.

„Jsme si vědomi, že se zvyšováním poplatků přicházíme ve velmi nevhodné době. Nacházíme se ovšem v situaci, že pokud neučiníme řadu podobných opatření směřujících ke zvýšení tvorby vlastních rozpočtových zdrojů a budeme pouze čekat na navyšování sdílených daní od státu, budeme nuceni prakticky zastavit rozvoj města. A to nechceme. Navíc jsme přesvědčeni, že schválené navýšení poplatků není nikterak významným zásahem do cenotvorby jak ubytovatelů, tak pořadatelů kulturních akcí a že zvýšení cen z titulu vyšších místních poplatků nesníží zájem o tyto služby a návštěvnost Českého Krumlova," uzavírá místostarosta.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: